Menu Close

Socialinio pedagogo veikla

EMOCIJOS VAIKŲ GYVENIME

Kiekvieną dieną mus lydi įvairios emocijos. Tai mes linksmi, tai supykę, vėl nuotaika linksma, bet staiga kažkas nuliūdino…ir taip viena emocija keičia kitą.

Ikimokykliniame amžiuje svarbu išmokti/mokintis reguliuoti ir kontroliuoti savo emocijas, bet jokiu būdu neslopinti ar užgniaužti. Šiame amžiuje vaikams svarbu suprasti, kad jausti visas emocijas yra normalu, TAČIAU jie turi išmokti jas reikšti neskaudinant kitų. Nėra „gerų“ ar „blogų emocijų“, būna tik tinkamas arba netinkamas elgesys užplūdus emocijoms.

Kaip tėvai gali padėti vaikams išmokti geriau pažinti, reikšti, suvokti savo emocijas ir jausmus?

 • Viskas prasideda nuo Jūsų. Vaikai turi girdėti, kaip emocijas reiškiate Jūs. Garsiai įvardinkite, lyg tarp kitko, savo ir aplinkinių emocijas bei galimas jų priežastis (man liūdna, kai nežinau, kodėl tu verki; kaip gera man tave matyti; aš dabar pykstu, nes tu nesilaikei susitarimo ir pan.).
 • Įvardinkite ką darote susidūrus su tam tikra emocija (dabar aš supykusi, todėl einu į lauką pasivaikščioti ir nuleisti garą; esu pavargusi, todėl einu paskaityti knygą; man labai liūdna, einu išsiverksiu ir pan. ).
 • Pastebėkite ir įvardinkite vaiko patiriamus jausmus. Tokiu būdu vaikas išmoks pats įvardinti ir atpažinti kokie jausmai jį aplankė (man atrodo, tu dabar pyksti, nes sesė atėmė tavo žaislą; aš manau, kad ši dovana tave labai pradžiugino; tau liūdna, nes išvažiavo močiutė ir pan.).
 • Išlukštenkite tikrąją emociją. Mes galime nepritarti vaiko jausmams, bet turime juos pripažinti. Vaikas supykęs šaukia: aš nekenčiu tavęs. Neatsakykit tuo pačiu, o padėkite vaikui suprasti, man atrodo, kad tu pyksti ant manęs, nes neleidžiu tau žiūrėti dar vieno filmuko, tačiau tokios taisyklės, galėsi pažiūrėti rytoj.
 • Leiskite vaikams išgyventi visus jausmus ir tuos, kurie apima susidūrus su nesėkme. Jei vaikas dėl ko nors liūdi, nepulkite jo guosti ir raminti, ar kažką žadėti, kad liūdesys praeitų. Išgyvenkite tą negerumą kartu su vaiku (aš suprantu, kad dabar tau labai liūdna, eikš, apkabinsiu).
 • Neužgniaužkite kylančių emocijų. Žodžiai neverk, kai vaikui liūdna, nebijok, kai vaikui baisu, nerėk, kai jausmai veržiasi, yra absoliučiai netikslingi. Mes turime suprasti vaiką, kad ir kaip jis jaustųsi, ir padėti išlaisvinti emocijas tinkamais būdais.
 • Būkite šalia vaiko, kai jis išgyvena stiprias emocijas (pvz.: pyktį), tuo metu jam ypatingai reikia mūsų ramybės, palaikymo ar tiesiog buvimo greta. Būdami šalia vaiko kai jam yra sunku, mes sukuriame saugumo jausmą, parodome kaip jį mylime ir palaikome.

Rekomenduojami žaidimai

 • Atspėk emociją. Ant lapelių nusipieškite įvairių emocijų. Užverskit, sumaišykit, traukit po vieną ir vaidinkit. Priešininkas turi atspėti kokia tai emocija.
 • Rankomis užsidenkite veidą, o patraukus rankas nustatykite veido išraišką, atitinkančią kokią nors emociją. Vaikas turi atspėti kokia tai emocija. Apsikeiskite su vaiku vietomis, vaikas vaidina, Jūs spėliojat.
 • Traukit nusipieštas emocijas. Tiek Jūs, tiek vaikas papasakokit kada paskutinį kartą ji buvo Jus aplankiusi.
 • Suaugęs įvardina emociją, o vaikas turi pavaizduoti kaip jis atrodo išgyvendamas šią emociją (žaidimas tinkamas ir patiems mažiausiems).
 • Susigalvokit kokią frazę. Paprašykit vaiko, kad tą pačią frazę pasakytų skirtinga intonacija (linksmai, liūdnai, smalsiai, piktai, agresyviai, isteriškai, nustebusiai ir pan.).
Skip to content